Koľko váži sneh?

Na jeseň stoja majitelia prístreškov a skleníkov pred otázkou: "Vydrží strecha masu snehu, ktorá sa na nej nahromadila?

sklenik-v-zime-01

Zaťaženie strechy snehom je vážna záležitosť, ktorej podcenenie môže mať fatálne následky. Pri výstavbe každej budovy je jedným z najdôležitejších technických rozhodnutí výpočet maximálneho zaťaženia snehom, od ktorého sa odvíja hrúbka nosných prvkov a vzdialenosti medzi nimi. Pre každý región sa regulačná hodnota zaťaženia snehom vypočíta pomocou špeciálneho vzorca, pričom sa zohľadní oblasť lokality a STN.

Hmotnosť snehu topením rastie

  • Nadýchaná, ľahká snehová guľa, ktorá spadla v relatívne mrazivom počasí s teplotou vzduchu okolo -10˚C, má hustotu približne 100 kg/m3.
  • Koncom jesene a začiatkom zimy je špecifická hmotnosť snehu ležiaceho na vodorovnom alebo mierne naklonenom povrchu zvyčajne 160 ± 40 kg/m3.
  • Počas dlhodobého topenia sa špecifická hmotnosť snehu začína výrazne zvyšovať (sneh sa "zmršťuje") a niekedy dosahuje hodnoty 700 kg/m3. Preto je hustota snehu v teplejších oblastiach vždy vyššia ako v chladnejších severných oblastiach.
  • V polovici zimy je sneh zhutnený pôsobením slnka, vetra a tlaku horných vrstiev snehových závejov na spodné vrstvy. Špecifická hmotnosť je 280 ± 70 kg/m3.
  • Koncom zimy, pod vplyvom intenzívnejšieho slnka a februárového vetra, môže hustota snehovej pokrývky dosiahnuť 400 ± 100 kg/m3, niekedy až 600 kg/m3.
  • Na jar, pred silným topením, môže byť špecifická hmotnosť "mokrého" snehu 750 ± 100 kg/m3, čo sa blíži hustote ľadu - 917 kg/m3.

Hmotnosť snehu na streche bez sneženia zostáva rovnaká bez ohľadu na hustotu! Inými slovami, skutočnosť, že sneh sa zdá "ťažší", nie je tomu tak a zaťaženie strechy sa nezvýši!

Nebezpečenstvo spočíva v tom, že vrstva sypkého snehu absorbuje zrážky ako špongia. Vtedy sa celková hmotnosť vody v rôznych formách na streche enormne zvýši. Výsledkom je preťaženie, ktorého výpočet sa nevykoná správne. V tomto prípade môže dôjsť k deformácii strešnej krytiny a podkladu.

Priemerná hmotnosť snehu je približne 100 kg/m3 a v mokrom stave dosahuje až 300 kg/m3. Ak poznáme tieto hodnoty, je jednoduché vypočítať zaťaženie celej plochy len na základe hrúbky snehovej vrstvy. Ak je napríklad maximálne zaťaženie snehom 200 kg/m2 a hustota snehu bola experimentálne stanovená na 400 kg/m3 , znamená to, že hĺbka snehových závejov nesmie presiahnuť 50 cm.

 

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie