Ako stavať skleník

Termín pre stavbu skleníka

I keď sa na prvý pohľad zdá, že pre skleník je najlepší čas na jar, nie je to celkom pravda. Oveľa vhodnejšia je jeseň a obdobie takzvaného "babieho leta". Skleník postavíte v teplom bezveternom počasí a včas na jar ho budete mať plne k dispozícií pre sadbu. Využijete tak celú pestovateľskú sezónu. Pokiaľ si stavbu necháte na jar, riskujete nestále, chladné a hlavne vlhké jarné počasie. V prípade dlhšej zimy môžete premeškať najvhodnejšie záhradnícke termíny.

umiestnenie

Aká je správna orientácia

Pokiaľ máte dostatočne veľký pozemok a umiestnenie si môžete vyberať, zvoľte orientáciu tak, aby na juh smerovala bočná strana skleníka. Tip: väčšina satelitných antén na Slovensku je smerovaná na družice Astra, ktoré sú na južnej strane. Polykarbonát prepúšťa difúzne svetlo, takže aj z nie celkom optimálnej polohy dokáže rozptýliť svetlo v celom objeme skleníka. Každopádne sa vyhnite tieňom, vysokým stromom a veterným tunelom medzi domami.

Dá sa vypestovať niečo cez zimu?

Cez zimu nemusí skleník vôbec zaháľať. Môžete ho využiť pestovaním týchto plodín:

  • bylinky ako rozmarín, majorán, oregáno, koriander...
  • zimný šalát, špenát (znášajú až -5°C)
  • cibuľoviny: cesnak, cibuľa
  • reďkovky
  • zemiaky v kvetináči alebo vo vreci, po oteplení ich presuniete von
  • mrkva zasadená na jeseň sa môže zbierať po rozmrznutí pôdy (existujú varianty odolné voči chladu)

V neposlednom rade je zimný skleník vhodným miestom na uskladnenie kvetináčov a ochranu citlivých rastlín pred mrazom.

 

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie