Koľko váži sneh?

Na jeseň stoja majitelia prístreškov a skleníkov až po veľké bazény, štadióny, haly a sklady pred otázkou: "Vydrží strecha masu snehu, ktorá sa na nej nahromadila?

sklenik-v-zime-01

Inak budeme mať neblahé následky:

Zaťaženie strechy snehom je vážna záležitosť, ktorej podcenenie môže mať fatálne následky. Pri výstavbe každej budovy je jedným z najdôležitejších technických rozhodnutí výpočet maximálneho zaťaženia snehom, od ktorého sa odvíja hrúbka nosných prvkov a vzdialenosti medzi nimi. Pre každý región sa regulačná hodnota zaťaženia snehom vypočíta pomocou špeciálneho vzorca, pričom sa zohľadní oblasť lokality a STN.

Hmotnosť snehu topením rastie

Nadýchaná, ľahká snehová guľa, ktorá spadla v relatívne mrazivom počasí s teplotou vzduchu okolo -10˚C, má hustotu približne 100 kg/m3.

Koncom jesene a začiatkom zimy je špecifická hmotnosť snehu ležiaceho na vodorovnom alebo mierne naklonenom povrchu zvyčajne 160 ± 40 kg/m3.

Počas dlhodobého topenia sa špecifická hmotnosť snehu začína výrazne zvyšovať (sneh sa "zmršťuje") a niekedy dosahuje hodnoty 700 kg/m3. Preto je hustota snehu v teplejších oblastiach vždy vyššia ako v chladnejších severných oblastiach.

V polovici zimy je sneh zhutnený pôsobením slnka, vetra a tlaku horných vrstiev snehových závejov na spodné vrstvy. Špecifická hmotnosť je 280 ± 70 kg/m3.

Koncom zimy, pod vplyvom intenzívnejšieho slnka a februárového vetra, môže hustota snehovej pokrývky dosiahnuť 400 ± 100 kg/m3, niekedy až 600 kg/m3.

Na jar, pred silným topením, môže byť špecifická hmotnosť "mokrého" snehu 750 ± 100 kg/m3, čo sa blíži hustote ľadu - 917 kg/m3.

Hmotnosť snehu na streche bez sneženia zostáva rovnaká bez ohľadu na hustotu! Inými slovami, skutočnosť, že sneh sa zdá "ťažší", nie je tomu tak a zaťaženie strechy sa nezvýši!

Nebezpečenstvo spočíva v tom, že vrstva sypkého snehu absorbuje zrážky ako špongia. Vtedy sa celková hmotnosť vody v rôznych formách na streche enormne zvýši. Výsledkom je preťaženie, ktorého výpočet sa nevykoná správne. V tomto prípade môže dôjsť k deformácii strešnej krytiny a podkladu.

Priemerná hmotnosť snehu je približne 100 kg/m3 a v mokrom stave dosahuje až 300 kg/m3. Ak poznáme tieto hodnoty, je jednoduché vypočítať zaťaženie celej plochy len na základe hrúbky snehovej vrstvy. Ak je napríklad maximálne zaťaženie snehom 200 kg/m2 a hustota snehu bola experimentálne stanovená na 400 kg/m3 , znamená to, že hĺbka snehových závejov nesmie presiahnuť 50 cm.

 

Späť do obchodu